Jak se chránit proti slunci?

img
16. 06. 2023

Zima nám snad dala definitivně sbohem, takže je konečně na čase uklidit kabáty a vyrazit do ulic v nově ulovených módních kouscích, které často více odhalují, než zakrývají. Během dlouhé zimy pokožka velmi trpěla, proto bylo nutné o ni pečovat pomocí správných přípravků.

S nástupem jara a blížícím se příchodem tolik očekávaného léta se péče o kůži a celé tělo mění, stále je však velmi důležitá, ne-li důležitější. S rostoucími teplotami bychom měli začít věnovat pozornost nejen našemu oblečení a kosmetice, ale také zdravému jídelníčku, pravidelnému pitnému režimu a hlavně dostatečné ochraně kůže před slunečním zářením.

Slunce  kamarád nebo nepřítel?

Odpověď zní: obojí. Jak se říká, všeho moc škodí, to platí i v případě slunečního záření. Na jednu stranu slunce ke svému životu potřebujeme, jelikož je zdrojem vitamínu D, bez kterého se neobejdeme. Už dávnou jsou pryč doby, kdy si většina žen chránila před sluncem svou alabastrovou pleť. Dnes máme solária, prázdninová letoviska u moře a samoopalovací krémy. Výhodou snědé kůže je kromě atraktivity její krycí schopnost. Veškeré nedokonalosti pleti se tak dají mnohem lépe skrýt. Ať už jde o křečové žíly, akné, kruhy pod očima nebo různé ekzémy. Kromě estetického hlediska působí světlo pozitivně také na psychiku. Ale nepřeháníme to s tou honbou za bronzovými těly?

Čtěte také:

Ebola

Jak vybrat opalovací krém?

Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že dlouhodobé vystavení kůže slunečnímu záření více uškodí, než zkrášlí. Kůže mnohem rychleji stárne, vytváří se vrásky, imunitní systém trpí a u lidí s dědičnými dispozicemi k rozvoji melanomu může v tom horším případě dojít i na rakovinu kůže.

Beta karotenem k hnědé pokožce

Slyšeli jste už o zázraku jménem beta karoten? Jde o antioxidant a zdroj vitamínu A, který je obsažen v ovoci, zelenině a v umělé formě v podobě pilulek. Pozitivní vliv má také na růst a kvalitu vlasů, zubů, na správnou funkci zraku, napomáhá k správnému vývoji kostí, podporuje mladistvý vzhled atd. Prospěšný je ale také z hlediska opalování. Podle odborníků posiluje imunitní systém, chrání před spálením, pomáhá proti stárnutí kůže a tvorbě vrásek, snižuje výskyt rakoviny a částečně chrání před slunečním UV zářením. Při užívání se pokožka dokonce lehce zbarví do oranžova. Pokud ale máte v plánu opalovat se na přímém slunci, jen na beta karoten nespoléhejte, vždy se vybavte i opalovacím krémem s dostatečně vysokým SPF. Tak budete proti slunečnímu záření lépe chráněni.

Opalovací krémy

Nejčastější ochranou proti slunci je opalovací krém. Pro výběr správného opalovacího krému je důležité znát, do jakého fototypu se vaše pokožka řadí. Není to nic těžkého, stačí se podívat na internet, kde najdete kritéria, podle kterých fototyp určíte. Záleží na barvě vašich očí, vlasů, kůže a stupně citlivosti. Každý fototyp totiž vyžaduje opalovací krém s jiným SPF. SPF je zkratka pro Sun Protection Factor, což znamená ochrana proti slunci. Na obalech opalovacích krémů se setkáváme s číslem, které udává stupeň ochrany před UV zářením. Při výběru přípravku je zapotřebí zohlednit nejen fototyp, ale také dobu pobytu na slunci a jakou funkci by měl plnit. Většinou je kromě ochrany proti UV záření vyžadována i odolnost vůči vodě a otěru. Protože však žádný z výrobků nezajišťuje stoprocentní nesmývatelnost, měli byste se namazat asi 20 minut před pobytem na slunci a znovu po každém koupání, pocení či utírání ručníkem.

Používejte vždy kvalitní opalovací kosmetiku

I v případě, že patříte do kategorie fototypů, kdy je kůže méně citlivá na sluneční záření, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Pokud je začátek letní sezóny nebo nejste na častý pobyt na ostrém slunci zvyklí, s opalováním nespěchejte. Pokožka potřebuje čas, aby si na slunce pomalu zvykla, proto ji zpočátku vystavujte slunečním paprskům jen krátce. Stejně tak platí pravidlo: raději se nezdržovat na přímém slunci delší čas a určitě ne v době, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší (11:00 – 15:00 hodina, někdy se uvádí 10:00 – 14:00 hodina).

Vhodné oblečení

Říká se, že tmavé barvy přitahují teplo, a tak se na letní sezónu vždy doporučuje vytáhnout ze šatníku spíše světlé kousky. Toto tvrzení není tak úplně přesné. Je samozřejmě pravda, že pokud bude slunce žhnout a vy se oblečete do černých svršků, tak se téměř „upečete“. Nelze však mluvit o přitahování tepla, nýbrž o jeho pohlcování. Světlé barvy mají tu vlastnost, že větší část slunečních paprsků, které na ně dopadají, odrazí. Naopak tmavé barvy většinu tepla a světla pohltí, to způsobí, že bude materiál tmavé barvy, který vystavíte přímému slunci, zahřátější.

V dnešní době existuje nespočet variací, jak se do každého počasí vhodně obléknout a přitom zůstat věrný módním trendům. V parných dnech sáhněte raději po lehčích materiálech, tak můžete předejít nadměrnému pocení. Tmavé džíny nahraďte třeba lněnými kalhotami, na tvíd, kožešinu, flanel, manšestr nebo kůži raději zapomeňte. Dlouhé nohavice klidně vyměňte za kraťasy různých délek, barev a střihů. Ženy nepochybně zvolí vzdušné letní sukně či šaty. Pamatujte však na pravidelné mazání opalovacím krémem nebo jiným přípravkem se SPF všech odhalených částí těla včetně rtů, nosu a uší (viz výše)! Pokud se chystáte strávit den na přímém slunečním světle, určitě nezapomeňte na pokrývku hlavy z pevně tkané látky. Pro ochranu očí zvolte sluneční brýle s kvalitním UV filtrem.

Pitný režim

Dodržování pitného režimu je záležitostí, kterou bychom měli mít na paměti v průběhu celého roku, během letních měsíců, kdy se teploty pohybují kolem třiceti stupňů, je však pravidelné doplňování vody a minerálních látek obzvlášť podstatné. Proč? Jde o to, že kvůli zvýšenému teplu cítí naše tělo potřebu ochlazovat se a to probíhá pomocí pocení – vylučování vody a minerálních látek skrz kůži.

Pokud tělu tedy nedodáme dostatek vody, může dojít k dehydrataci (vysušení), která se projevuje například únavou, zmatením, žízní, ospalostí či horečkou. Právě tento problém hrozí především v horkých letních dnech. Aby se dehydrataci předešlo, měl by si každý individuálně zjistit, jaké ideální množství vody by měl denně vypít. Takové informace lze vyhledat na internetu nebo třeba v poradenských centrech zabývajících se zdravým životním stylem a analýzou těla. Záleží totiž na mnoha faktorech, zohledňuje se hmotnost, fyzická aktivita, věk, pohlaví i zdravotní stav. Věděli jste například, že aktivní sportovci mohou vypotit za jednu hodinu až litr potu? To znamená, že musí přijmout mnohem více tekutin než lidé, kteří nesportují.

Slunce dokáže být někdy hodně ostré

Ochlazování těla

Pitný režim ale není jediným způsobem, jak se dá využít voda k ochlazení těla a tedy i k ochraně před nemocemi způsobenými z nadměrného vystavení na slunci. Stejně dobré jako pravidelné pití je i koupel ve studené vodě nebo plavání. Pokud se však chcete potom znovu opalovat, musíte se znovu natřít opalovacím krémem. Nechráněná pokožka by se mohla zvláště u lidí s velmi světlou pletí rychle spálit.

Osvěžení během horkého léta můžete hledat i ve studených pokrmech a nápojích. Stánky se zmrzlinou či ledovou tříští jsou ve městech na každém kroku. Pokud si ale hlídáte figuru a dáváte přednost zdravé vzpruze, navštivte drogérii a vsaďte na termální vodu ve spreji. Dnes už nejde o žádnou novinku, termální voda pleť zklidní, zmírní začervenání, hydratuje a výborně osvěží. Podobně mohou posloužit i vlhčené ubrousky, zvlášť pokud se potíte. Rozdíl je v tom, že termální vodu lze použít i na nalíčený obličej, zatímco vlhčené ubrousky jsou čistící – make-up vám setřou.

Mýty o slunečním záření

Při opalování si dejte pozor také na nejčastější mýty. Mezi ně patří mylná informace, že pokud sedíte ve stínu nebo je slunce za mraky, neopálíte se a nepotřebujete tak ochranu v podobě opalovacího krému. Pravda je taková, že sluneční paprsky pronikají i skrz mraky. Stejně tak sezení ve stínu vám nijak nepomůže, jelikož se sluneční paprsky odrážejí od povrchu. Proto je nutné vždy použít ochranný přípravek určený pro váš typ kůže.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zvířecí chřipky: ptačí, prasečí a koňská chřipka

Chřipka je onemocnění způsobené RNA virem, které se v sezonních epidemiích může šířit velice rychle. Existují celkem tři různé typy chřipkových virů – A, B a C. Chřipkové viry typu A infikují savce a ptáky, vir...

Lepra

Lepra (malomocenství či Hansenova choroba) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která napadá kůži, sliznice a nervy. Navzdory obecným představám o lepře jako středověkém one...

Co je leishmanióza?

Leishmanióza je parazitární choroba způsobená cizopasnými prvoky rodu Leishmania, kteří jsou příbuzní trypanosomám. K přenosu na člověka dochází prostřednictvím mouchy Phlebotomus. Ta se živí sáním krve spících...

Vředy buruli

Vředy buruli jsou infekčním onemocněním, které způsobují bakterie Mycobacterium ulcerans. Ty spadají do stejné skupiny bakterií jako původci tuberkulózy a lepry. Postiženým nákaza postupně proniká do kožní tkán...

Tropické nemoci způsobené hmyzem

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní riz...

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultov...

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší mine...

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím neru...

Ebola

Ebola je jedním z nejvíce virulentních virových onemocnění na světě. Horečnatá choroba, které způsobuje masivní krvácení ze všech tkání, patří mezi zoonózy (onemocnění zvířat přenosné na člověka).

Amebóza

Amebóza (nákaza E. histolytica) je střevní nákaza, která se vyskytuje v oblastech nízkého hygienického standardu převážně v zemích tropického a subtropického pásu. Původce tropické nemoci je patogenní střevní a...

Vzteklina

Vzteklina (rabies) je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému napadající lidi i všechny ostatní savce. Virus se přenáší prakticky výhradně slinami. V nich se vyskytuje již 3 - 5 dnů před tím, než...

Spavá nemoc

Spavá nemoc (africká trypanosomiáza) patří mezi závažné infekční tropické nemoci vyskytující se především v subsaharské Africe, na území 36 států s 60 miliony obyvatel. Způsobuje ho jednobuněčný parazitický bič...

Tropické nemoci způsobené hmyzem

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní riz...

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultov...

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší mine...

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím neru...